KDE • Community • Announcements
DONATE (Why?)
paypal

KDE platvorm 4.9 – parem ühilduvus, lihtsam arendus

Teistes keeltes: English | Español | Eesti | Português brasileiro | Slovenščina | Українська

KDE annab uhkelt teada KDE platvormi 4.9 väljalaskmisest. KDE platvorm on Plasma töötsoonide ja KDE rakenduste alus. KDE meeskond töötab praegu KDE arendusplatvormi järgmise põlvkonna kallal, mis kannab nimetust "raamistik 5". Ehkki raamistik 5 on valdavalt tagasiulatuvalt ühilduv, on selle baasiks siiski Qt5. Sellega suureneb jaotatavus, mis võimaldab kasutada valikuliselt kindlaid platvormi osi ja vähendada tunduvalt kõikvõimalikke sõltuvusi. Seepärast on KDE platvorm praegu üsna külmutatud olekus: enamik selle kallal nähtud vaevast kulus vigade ja jõudluse parandamisele.

Edenenud on QGraphicsView lahutamine Plasmast, millega sillutatakse teed puhtale QML-põhisele Plasmale, samuti on paranenud Qt Quicki toetus KDE teekides ja Plasma töötsoonides.

KDE teekides on tehtud süvatasemel üht-teist võrguühenduse vallas. Kõik KDE rakendused suudavad nüüd palju kiiremini ligi pääseda võrgus välja jagatud ressurssidele. NFS-i, Samba ja SSHFS ühendused ning KIO ei loe enam sisse kõiki kataloogi elemente, mis muudab nad palju kiiremaks. Ebavajalike serveripöörduste vähendamisega on kiirust lisatud ka HTTP-protokollile. See on eriti täheldatav loomu poolest võrgus töötavates rakendustes, näiteks Korganizer, mis töötab nende paranduste tagajärjel ligemale 20% kiiremini. Võrguressursside puhul on täiustatud ka parooli salvestamist.

Nepomukis ja Sopranos parandati hulk kriitilise tähtsusega vigu, mis muudab töölauaotsingu kiiremaks ja usaldusväärsemaks nii KDE platvormile 4.9 tuginevates rakendustes kui ka töötsoonides. Just jõudluse parandamine ja suurem stabiilsus olidki nende projektide puhul käesolevaks väljalaskeks valmistudes kõige olulisemad eesmärgid.

KDE arendusplatvormi paigaldamine

KDE tarkvara, sealhulgas kõik teegid ja rakendused, on vabalt saadaval vastavalt avatud lähtekoodiga tarkvara litsentsidele. KDE tarkvara töötab väga mitmesugusel riistvaral ja protsessoritel (näiteks ARM ja x86), operatsioonisüsteemides ning igasuguste aknahaldurite ja töökeskkondadega. Lisaks Linuxile ja teistele UNIX-il põhinevatele süsteemidele leiab enamiku KDE rakenduste Microsoft Windowsi versioonid leheküljelt KDE software on Windows ja Apple Mac OS X versioonid leheküljelt KDE software on Mac. Veebist võib leida KDE rakenduste eksperimentaalseid versioone mitmele mobiilsele platvormile, näiteks MeeGo, MS Windows Mobile ja Symbian, kuid need on esialgu ametliku toetuseta. Plasma Active kujutab endast kasutajakogemust paljudele seadmetele, näiteks tahvelarvutid ja muud mobiilsed seadmed.
KDE tarkvara saab hankida lähtekoodina või mitmesugustes binaarvormingutes aadressilt http://download.kde.org, samuti CD-ROM-il või ka mis tahes tänapäevasest GNU/Linuxi ja UNIX-i süsteemist.

Paketid. Mõned Linux/UNIX OS-i tootjad on lahkelt valmistanud 4.9.0 binaarpaketid mõnele oma distributsiooni versioonile, mõnel juhul on sama teinud kogukonna vabatahtlikud.
Mõned binaarpaketid on vabalt allalaaditavad KDE saidilt http://download.kde.org. Lähinädalatel võib lisanduda teisigi binaarpakette, samuti praegu saadaolevate pakettide uuendusi. Pakettide asukohad. Praegu saadaolevate binaarpakettide nimekirja, millest KDE väljalaskemeeskond on teadlik, näeb vastaval 4.9 infoleheküljel.

Täieliku 4.9.0 lähtekoodi võib vabalt alla laadida siit. Juhiseid KDE tarkvarakomplekti 4.9.0 kompileerimiseks ja paigaldamiseks leiab samuti 4.9.0 infoleheküljelt.

Nõuded süsteemile

Võimaldaks ära kasutada väljalasete täit võimsust, soovitame tungivalt pruukida Qt uusimat versiooni, milleks praegu on 4.7.4 või 4.8.0. See on hädavajalik stabiilsuse kindlustamiseks, sest mõnedki KDE tarkvara parandused toetuvad tegelikult aluseks olevale Qt raamistikule.
KDE tarkvara kõigi võimaluste täielikuks ärakasutamiseks soovitame kasutada ka uusimaid süsteemile mõeldud graafikadraivereid, mis võivad tunduvalt parandada süsteemi kasutamist nii funktsioonide mõttes kui ka eriti üldise jõudluse mõttes.

Teave KDE kohta

KDE kujutab endast rahvusvahelist tehnoloogiameeskonda, kes loob vaba ja avatud lähtekoodiga tarkvara kasutamiseks nii lauaarvutites kui ka mobiilsetes seadmetes. KDE toodete hulka kuuluvad kaasaegne töökeskkond Linuxi ja UNIXi platvormile, täielikud kontoritöö ja grupitöö komplektid ning sajad rakendused ja programmid, sealhulgas interneti- ja veebi-, multimeedia-, meelelahutus-, õpi-, graafika- ja tarkvara arendamise rakendused. KDE tarkvara on tõlgitud enam kui 60 keelde ning selle loomisel on peetud silmas kasutamise lihtsust ja tänapäeva hõlbustusnõudeid. KDE rakendused töötavad raskusteta nii Linuxi, BSD, Solarise, Windowsi kui ka Mac OS X süsteemides.


Kaubamärkidest. KDE® ja K Desktop Environment® logo on KDE e.V. registreeritud kaubamärgid. Linux on Linus Torvaldsi registreeritud kaubamärk. UNIX on The Open Groupi registreeritud kaubamärk Ameerika Ühendriikides ja teistes riikides. Kõik teised selles teadaandes märgitud kaubamärgid ja autoriõigused kuuluvad vastavalt nende omanikele.


Kontaktisikud

Aafrika
AJ Venter
Unit 7B Beauvallon Village
13 Sandown Road
West Beach
Cape Town
7441
South-Africa
Telefon: +27 83 455 9978
info-africa@kde.org
Aasia
Pradeepto Bhattacharya
A-4 Sonal Coop. Hsg. Society
Plot-4, Sector-3,
New Panvel,
Maharashtra.
India 410206
Telefon : +91-9821033168
info-asia@kde.org
Euroopa
Sebastian Kügler
Meloenstraat 17
6543 ZE Nijmegen
The Netherlands
Telefon: +31-6-48370928
info-europe@kde.org
Põhja-Ameerika
Jeff Mitchell
21 Kinross Rd. #2
Brighton, MA 02135
U.S.A
Telefon: +1 (762) 233-4KDE (4533)
info-northamerica@kde.org
Okeaania
Hamish Rodda
11 Eucalyptus Road
Eltham VIC 3095
Australia
Telefon: (+61)402 346684
info-oceania@kde.org
Lõuna-Ameerika
Helio Chissini de Castro
R. Júlio Dias 614, apto 301
Florianópolis, SC 88080-060
Brazil
Telefon: +55(48)8806-0858
info-southamerica@kde.org

Täna ilmusid veel:

KDE Plasma töötsoonid 4.9 Plasma töötsoonid 4.9 – põhikomponentide täiustused

Plasma töötsoonide peamistest uuendustest tasub esile tõsta olulisi täiustusi failihalduris Dolphin, X'i terminali emulaatoris Konsole, tegevustes ja aknahalduris Kwin. Neist kõneleb lähemalt 'Plasma töötsoonide teadaanne'.

KDE rakendused 4.9Uued ja täiustatud KDE rakendused 4.9

Täna ilmunud uute ja täiustatud KDE rakenduste seast väärivad märkimist Okular, Kopete, KDE PIM, õpirakendused ja mängud. Neist kõneleb lähemalt 'KDE rakenduste teadaanne'

Global navigation links