KDE • Community • Announcements
DONATE (Why?)
paypal

Plasma töötsoonid annavad juhtohjad kasutaja kätte

KDE laskis välja töötsoonid 4.6.0

Plasma töölaud 4.6.0-s
Plasma töölaud 4.6.0-s

26. jaanuar 2011. KDE-l on rõõm teatada Plasma töölaua ja Plasma Netbooki uuest väljalaskest. Plasma töötsoonid on saanud nii seniste funktsioonide korralikku lihvi kui ka mitmeid olulisi uuendusi, mis süvendavad veelgi Plasma suunda semantilisema ja ülesandepõhisema töökorralduse poole.

Tegevuste süsteem on ümber kujundatud, et seda oleks lihtsam kasutada. Paremklõpsuga akna tiitliribale saab nüüd muuta rakendused ja failid vajaliku tegevuse osaks. Tegevust valides näitab Plasma töötsoon just seda, mida kasutaja seal näha tahab. Tegevuste lisamine, eemaldamine ja nende nime muutmine on samuti senisest mugavam.

Rakendusi on hõlpus tegevustega seostada
Rakendusi on hõlpus tegevustega seostada

Toitehaldus on põhjalikult ümber töötatud, selle kood on nüüd kümme korda väiksem ja väga modulaarne, mis muudab hooldamise lihtsamaks ning võimaldab kergesti kirjutada pluginaid toitehaldusele uute võimaluste lisamiseks. Toitehalduse seadistustedialoog on nüüd paremini mõistetav ja kasutatav. Uus "reegliagent" võimaldab mitmesuguseid monitoriga seotud toiminguid, näiteks märguandeid või ekraani väljalülitamist filmi vaatamise ajal.

Uus lihtsam toitehalduse liides
Uus lihtsam toitehalduse liides
Aknahaldur KWin on varasemast oluliselt kiirem ja töötab paremini senisest rohkemate graafikadraiveritega tänu olulisele optimeerimisele, mis puhverdab akende seadistused ja värskendab ainult neid ekraani osi, mida on vaja värskendada.Sellega kaasneb:
  • märkimisväärselt paranenud jõudlus.
  • graafikadraiverite omaduste parem tuvastamine.
  • aktiivsete akende efekt – aknaid saab nüüd sulgeda otse ülevaatest.

Muud täiustused:

  • rakenduste käivitamisaegsete märguannete tõhusam käitlemine.
  • ümbertöötatud märguannete süsteem. Nüüd võib lasta märguannete hüpikakendel ilmuda just selles ekraaniosas, kus kasutaja seda soovib - piisab vaid, kui märguanne vajalikku kohta lohistada. Märguannete ajaloo ja tööde hüpikdialoogi välimus on klaarim ning allalaadimiste korral on võimalik edenemismärguannet laiendades näha allalaadimise kiirust ka graafiliselt.

Märguandeid võib nüüd lohistada ükspuha kuhu töölaual
Märguandeid võib nüüd lohistada ükspuha kuhu töölaual

  • sahtlividin - paneelil olles omandab automaatselt vajaliku suuruse ning näitab lugemata kirjade arvu ja võrgus olevaid kontakte.
  • paneeli digitaalkell on oluliselt ümbertöötatud ning näitab nüüd varjutatud teksti, mis mitme tausta ja teema korral on tunduvalt loetavam.
  • tegumiriba toetab nüüd tähtsamaid käivitajaid: lohistage vaid programm tegumiribale ja sellest saab kiirkäivituskirje või ka võimalus panna rakendus tööle otse tegumiribal, milleks tuleb sellel teha paremklõps ja valida vastav valik menüüst.
  • Plasma Netbooki on jätkuvalt optimeeritud, nii et "otsimine ja käivitamine" peaks olema tunduvalt kiirem, samuti peaks ajalehetegevuse "esimene lehekülg" olema palju mugavam kasutada ka puuteekraaniga seadmetes.

Plasma Netbooki otsing ja käivitamine on kiirem
Plasma Netbooki otsing ja käivitamine on kiirem

Plasma töötsoonid on loetletule lisaks saanud veel palju täiustusi, mille hulgas võib ära mainida muudatused Oxygeni ikooniteemas ning KDE platvormi väliselt loodud rakenduste parema lõimimise tänu Oxygeni GTK teemale.

Uus Oxygeni GTK teema aitab sujuvalt ühendada KDE-välised rakendused Plasma töötsooni
Uus Oxygeni GTK teema aitab sujuvalt ühendada KDE-välised rakendused Plasma töötsooni

Plasma paigaldamine

KDE tarkvara, sealhulgas kõik teegid ja rakendused, on vabalt saadaval vastavalt avatud lähtekoodiga tarkvara litsentsidele. KDE tarkvara töötab väga mitmesugusel riistvaral, operatsioonisüsteemides ning igasuguste aknahaldurite ja töökeskkondadega. Lisaks Linuxile ja teistele UNIX-il põhinevatele süsteemidele leiab enamiku KDE rakenduste Microsoft Windowsi versioonid leheküljelt KDE software on Windows ja Apple Mac OS X versioonid leheküljelt KDE software on Mac. Veebist võib leida KDE rakenduste eksperimentaalseid versioone mitmele mobiilsele platvormile, näiteks MeeGo, MS Windows Mobile ja Symbian, kuid need on esialgu ametliku toetuseta.
KDE tarkvara saab hankida lähtekoodina või mitmesugustes binaarvormingutes aadressilt http://download.kde.org, samuti CD-ROM-il või ka mis tahes tänapäevasest GNU/Linuxi ja UNIX-i süsteemist.

Paketid. Mõned Linux/UNIX OS-i tootjad on lahkelt valmistanud 4.6.0 binaarpaketid mõnele oma distributsiooni versioonile, mõnel juhul on sama teinud kogukonna vabatahtlikud.
Mõned binaarpaketid on vabalt allalaaditavad KDE saidilt http://download.kde.org. Lähinädalatel võib lisanduda teisigi binaarpakette, samuti praegu saadaolevate pakettide uuendusi. Pakettide asukohad. Praegu saadaolevate binaarpakettide nimekirja, millest KDE väljalaskemeeskond on teadlik, näeb vastaval 4.6infoleheküljel.

Täieliku 4.6.0 lähtekoodi võib vabalt alla laadida siit. Juhiseid KDE tarkvarakomplekti 4.6.0 kompileerimiseks ja paigaldamiseks leiab samuti 4.6.0infoleheküljelt.

Nõuded süsteemile

Võimaldaks ära kasutada väljalasete täit võimsust, soovitame tungivalt pruukida Qt uusimat versiooni, milleks praegu on 4.7.2. See on hädavajalik stabiilsuse kindlustamiseks, sest mõnedki KDE tarkvara parandused toetuvad tegelikult aluseks olevale Qt raamistikule.
Graafikadraiverid võivad teatud olukorras komposiitvõimaluste kasutamisel eelistada OpenGL-ile hoopis XRenderit. Kui täheldate tõsiseid graafikaprobleeme, võib usutavasti aidata töölauaefektide väljalülitamine, sõltuvalt küll konkreetsest graafikadraiverist ja selle seadistustest. KDE tarkvara kõigi võimaluste täielikuks ärakasutamiseks soovitame kasutada ka uusimaid süsteemile mõeldud graafikadraivereid, mis võivad tunduvalt parandada süsteemi kasutamist nii funktsioonide mõttes kui ka eriti üldise jõudluse mõttes.

Autorid

Käesoleva väljalasketeate koostasid Vivek Prakash, Stefan Majewsky, Guillaume De Bure, Nikhil Marathe, Markus Slopianka, Stuart Jarvis, Jos Poortvliet, Nuno Pinheiro, Carl Symons, Marco Martin, Sebastian Kügler, Nick P ja veel paljud KDE propageerimise meeskonna liikmed. Eesti keelde tõlkis väljalasketeate Marek Laane.

About KDE

KDE is an international technology team that creates free and open source software for desktop and portable computing. Among KDE's products are a modern desktop system for Linux and UNIX platforms, comprehensive office productivity and groupware suites and hundreds of software titles in many categories including Internet and web applications, multimedia, entertainment, educational, graphics and software development. KDE software is translated into more than 60 languages and is built with ease of use and modern accessibility principles in mind. KDE's full-featured applications run natively on Linux, BSD, Solaris, Windows and Mac OS X.


Trademark Notices. KDE® and the K Desktop Environment® logo are registered trademarks of KDE e.V. Linux is a registered trademark of Linus Torvalds. UNIX is a registered trademark of The Open Group in the United States and other countries. All other trademarks and copyrights referred to in this announcement are the property of their respective owners.


Kontaktid ajakirjandusele

Africa
AJ Venter
Unit 7B Beauvallon Village
13 Sandown Road
West Beach
Cape Town
7441
South-Africa
Phone: +27 83 455 9978
info-africa@kde.org
Asia
Pradeepto Bhattacharya
A-4 Sonal Coop. Hsg. Society
Plot-4, Sector-3,
New Panvel,
Maharashtra.
India 410206

info-asia@kde.org
Europe
Sebastian Kügler
Meloenstraat 17
6543 ZE Nijmegen
The Netherlands
Phone: +31-6-48370928
info-europe@kde.org
North America
Jeff Mitchell
21 Kinross Rd. #2
Brighton, MA 02135
U.S.A
Phone: +1 (762) 233-4KDE (4533)
info-northamerica@kde.org
Oceania
Hamish Rodda
11 Eucalyptus Road
Eltham VIC 3095
Australia
Phone: (+61)402 346684
info-oceania@kde.org
South America
Sandro Santos Andrade
R. da Gratidão 232, apto 1106-A
Salvador, BA 41650-195
Brazil
Phone: +55(71)99142-3855
info-southamerica@kde.org

Täna ilmusid veel:

KDE Dolphinile lisandus täpsustav otsing

KDE rakendused 4.6.0 Paljude KDE rakenduste meeskonnad lasksid samuti välja uued versioonid. Eriti tasub tähele panna KDE virtuaalse gloobuse Marble tunduvalt parandatud teekondade väljaarvutamise ja näitamise võimalusi ning KDE failihalduri Dolphin täiustatud filtreerimist ja otsimist metaandmete abil, niinimetatud fassettsirvimist. KDE mängud said hulganisti parandusi ning pildinäitaja Gwenview ja ekraanipiltide tegemise rakendus KSnapshot võimaluse saata pilte aega viitmata mitmesse levinud sotsiaalvõrgustikku. Täpsemalt kõneleb kõigest KDE rakenduste 4.6 teadaanne.

Suund mobiilsusele kahandab KDE platvormi kaalu

KDE arendusplatvorm 4.6.0 KDE platvorm, millele tuginevad Plasma töötsoonid ja KDE rakendused, sai uusi omadusi, millest võidavad kõik KDE rakendused. Uus suund mobiilsusele muudab hõlpsamaks mobiilsetele seadmetele mõeldud rakenduste arendamise. Plasma raamistik toetab nüüd töölauavidinate kirjutamist Qt deklaratiivses programmeerimiskeeles QML ning pakub uusi JavaScripti liideseid andmete kasutamiseks. KDE rakendustele metaandmete ja otsinguvõimalusi pakkuv Nepomuki tehnoloogia sai graafilise liidese, mille abil andmeid varundada ja taastada. Iganenud HAL-i asemel on nüüd võimalik kasutada UPowerit, UDevi ja UDisksi. Paranes Bluetoothi toetus. Oxygeni vidina- ja stiilikomplekt sai mitmeid täiustusi ning uus GTK rakendustele mõeldud Oxygeni teema võimaldab neid sujuvalt ühendada Plasma töötsoonidega, nii et nad näevad välja nagu KDE rakendused. Täpsemalt kõneleb kõigest KDE platvormi 4.6 teadaanne.

Global navigation links