KDE • Community • Announcements
DONATE (Why?)
paypal

Plasma töötsoonid 4.10 parandavad mobiilsete seadmete toetust ja näevad kaunimad välja

Teistes keeltes:

Also available in:

English | Català | Deutsch | Español | Suomi | Italiano | Nederlands | Polski | Português | Português brasileiro | Русский | Svenska | Українська

Plasma töötsoone on märkimisväärselt parandatud ja täiustatud. Jätkuvalt uuendatakse vidinaid, viies neid üle Qt Quicki peale. See parandab töötsoonide ühtsust, ebakõlasid paigutuses, stabiilsust, kasutatavust ja jõudlust. Samuti on nüüd hõlpsam luua vidinaid, terveid uusi Plasma töötsooni paigutusi ja muid käepäraseid täiustusi. Uus QML-põhine ekraani lukustaja muudab töötsoonid turvalisemaks. Ka taustapiltide mootor on üle viidud QML-i peale, mis muudab lihtsamaks kirjutada animeeritud taustapilte. (QML kuulub Qt Quicki rakenduste raamistiku koosseisu.)

KDE Plasma töötsoonid 4.10
KDE Plasma töötsoonid 4.10

Lisaks Qt Quicki ja QML-iga seotud täiustustele sai tegumite vidin mõningaid parandusi, mis muutsid etemaks kasutatavuse, muu hulgas näevad nüüd aknarühmad kenamad välja. Samuti parandati märguannete süsteemi, eriti seoses toitehaldusega. Nüüd on toetatud kõrglahutusega ekraanid ning välja on pakkuda uus Airi teema, mis vähendab visuaalset müra ja annab Plasma töötsoonidele klaarima välimuse.

Rühmitamine tegumiribal näeb ilusam välja
Rühmitamine tegumiribal näeb ilusam välja

Aknahaldur KWin

KWini lõimimine uue kuuma kraami (GHNS) hoidlaga muudab lisaefektid ja -skriptid kättesaadavaks KWini seadistustedialoogis. Muidugi leiab neid endiselt ka veebileheküljel kde-look.org, sealhulgas käitumist muutvad skriptid. Ka kohandatud aknavahetajaid võib hankida nii KWini seadistustedialoogi vahendusel kui kde-look.org-i vastavast sektsioonist. Üks lahe uus efekt animeerib akna maksimeerimise olekumuutust.

KWini lisandeid on nüüd lihtne internetist paigaldada
KWini lisandeid on nüüd lihtne internetist paigaldada

KWin oskab nüüd ära tunda mõningaid virtuaalmasinaid ning lülitab võimaluse korral sisse OpenGL komposiidi. Lisaks on omanduslikul AMD draiveril nüüd OpenGL 2 toetus.

Paanimise toetus on KWinist eemaldatud, sest see tekitas probleeme stabiilsusele, oli ilma mitme ekraani toeta ja läks konflikti teiste KWini komponentidega. Lühidalt, KWini arendajad leidsid, et vajalikku funktsionaalsust suudab paremini tagada JavaScripti API-ga plugin. Sel moel saab kasutaja kõige üle suurema kontrolli ning arendamine ja hooldamine muutub lihtsamaks. Plugin on saadaval järgmise väljalaske ajaks, kuid selle puhul on oodatud abi, sest ükski KWini arendaja ei tööta praegu paanimise toetamise kallal.

QML võimaldab luua Plasma animeeritud taustapilte
QML võimaldab luua Plasma animeeritud taustapilte

Mitmed rakendused toetavad nüüd värvikorrektsiooni, olles võimelised kohanduma eri monitoride ja printerite värviprofiiliga. KDE deemoni moodul KolorServer toetab väljundipõhist värvikorrektsiooni, aknapõhine korrektsioon ootab mõnda järgmist väljalaset. Värvihalduse toetamine KWinis vabastab sellest ülesandest komposiidikomponendid. See lubab kasutajal soovi korral värvikorrektsiooni välja lülitada ja muudab koodi hooldamise lihtsamaks. Toetatud on ka mitme monitoriga süsteemid. Värvihalduse toetamisele andis suure hoo vastav Google'i Summer of Code projekt.

Uus KDE rakendusemenüü (appmenu) lubab korraga kasutada mitmes rakenduses ühist menüüd. Lisatud on — vaikimisi peidetud — võimalus näidata üleservas menüüd, mis ilmub nähatavale alles siis, kui viia hiir ekraani ülaserva lähedusse. Menüüriba järgib akna fookust, nii et seda saab kasutada ka mitme ekraani korral. Samuti saab lasta menüüd näidata aknadekoratsiooni nupu alammenüüna. Menüüd võib lasta ekraanil näidata just seal, kus kasutaja seda soovib.

Kate uued passiivsed märguanded ei sega enam nii palju töötegemist
Rakendusemenüü saab nüüd põimida akna tiitliribale

KWini vigade parandamine on edenenud tänu suurele abile teatatud vigade kontrollimisel. Aknahalduri KWini arendamisega saab jooksvalt tutvuda Martin Gräßlini ajaveebis.

Kiirem ja tõhusam metaandmete mootor

Blue Systemsi toetusel ette võetud tööga on kogu KDE-d hõlmava semantilise otsingu ja salvestamise taustaprogrammis parandatud üle 240 vea ning tehtud rohkelt muid parandusi. Nende seas on tähtsaim uus indekseerija, mis muudab indekseerimise kiiremaks ja töökindlamaks. Üks kena omadus on see, et nüüd kõigepealt indekseeritakse kiiresti uute failide põhiteave (nimi ja MIME tüüp) ning täielik andmete hankimine lükatakse edasi ajale, mil süsteem on jõude (või sülearvuti on ühendatud toitejuhtmega), mistõttu see ei sega kasutajal tavapäraste asjadega tegeleda. Lisaks on nüüd palju hõlpsam kirjutada indekseerijaid uute failivormingute tarbeks. Üksikud vormingud, mida vana indekseerija toetas, ei ole veel uues kasutatavad, aga nende toetust võib peagi oodata. Samuti võimaldab uus indekseerija väga lihtsalt filtreerida faile tüübi järgi, mis kajastub ka kasutajaliideses: saab lasta indekseerida või mitte helifaile, pilte, dokumente, videoid ja lähtekoodi. Parandusi on saanud otsingu ja salvestamise kasutajaliides ning varundamine. Siltide KIO-moodul laseb kasutajal sirvida faile siltide järgi kõigis KDE rakendustes.

Nepomuki puhastaja on uus lihtne tööriist semantilise salvesti haldamiseks. Sellest on abi vananenud, vigaste või topeltandmete kõrvaldamisel. Puhastaja käivitamine pärast uuendamist võib tunduvalt parandada süsteemi kiirust. Täpsemat teavet selle ja teiste muudatuste kohta KDE otsingutehnoloogias leiab Vishesh Handa ajaveebis.

Metaandmete käitlemine on paranenud
Metaandmete käitlemine on paranenud

Uus trükkimishaldur

Trükkimishalduri uus versioon parandab tunduvalt printerite seadistamist, hooldamist ja trükitööde käitlemist. Plasma aplett näitab saadaolevaid printereid ning võimaldab näha ja hallata järjekorras trükitöid. Süsteemi seadistuste mooduliga saab lisata ja eemaldada printereid ning saada ülevaate olemasolevatest printeritest, samuti printereid jagada ja määrata vaikimisi printer. Uus trükkimisnõustaja valib tuvastatud seadmetele automaatselt sobivad draiverid ja seadistused. Uued trükkimishalduri tööriistad ühilduvad täielikult trükkimise taustasüsteemi CUPS uusima versiooniga, mis tagab kiirema reageerimise ja usaldusväärsema aruandluse.

Failihaldur Dolphin

KDE failihalduris Dolphin on parandatud palju vigu ning see on saanud rohkelt täiustusi ja uuendusi. Failide vahetamine mobiilsete seadmetega on tunduvalt lihtsam tänu MTP-seadmete toetamisele, mida on näha otse asukohtade paneelil. Paneeli ikoonide suurust saab nüüd muuta. Kasutatavus on üldiselt paranenud, eriti võib märkida mitmeid uusi hõlbustusvalikuid. Dolphin võib nüüd anda aktiivse kataloogi ja failid teada tegevuste haldurile (seda saab määrata Süsteemi seadistustes). Ka jõudlus on mitmes mõttes paranenud. Kataloogide laadimine on tunduvalt kiirem nii eelvaatlusega kui ka ilma ja nõuab palju vähem mälu, sest kasutatakse ära kõiki saadaolevaid protsessorituumasid. Vähema tähtsusega parandused puudutavad otsingut, lohistamist ja veel mõningaid asju. Samuti on Dolphinile tulnud kasuks KDE semantilise salvestamise ja otsimise taustaprogrammi täiustamine, millega on kahanenud vajadus kasutada liigseid ressursse metaandmete tarbeks. Üksikasjalikumalt on kõigest sellest (inglise keeles) kirjutanud Dolphini hooldaja Frank Reininghaus.

Failide edastamine mobiilsetelt seadmetelt on hõlpsam
Failide edastamine mobiilsetelt seadmetelt on hõlpsam

Plasma paigaldamine

KDE tarkvara, sealhulgas kõik teegid ja rakendused, on vabalt saadaval vastavalt avatud lähtekoodiga tarkvara litsentsidele. KDE tarkvara töötab väga mitmesugusel riistvaral ja protsessoritel (näiteks ARM ja x86), operatsioonisüsteemides ning igasuguste aknahaldurite ja töökeskkondadega. Lisaks Linuxile ja teistele UNIX-il põhinevatele süsteemidele leiab enamiku KDE rakenduste Microsoft Windowsi versioonid leheküljelt KDE software on Windows ja Apple Mac OS X versioonid leheküljelt KDE software on Mac. Veebist võib leida KDE rakenduste eksperimentaalseid versioone mitmele mobiilsele platvormile, näiteks MeeGo, MS Windows Mobile ja Symbian, kuid need on esialgu ametliku toetuseta. Plasma Active kujutab endast kasutajakogemust paljudele seadmetele, näiteks tahvelarvutid ja muud mobiilsed seadmed.
KDE tarkvara saab hankida lähtekoodina või mitmesugustes binaarvormingutes aadressilt http://download.kde.org, samuti CD-ROM-il või ka mis tahes tänapäevasest GNU/Linuxi ja UNIX-i süsteemist.

Packages. Mõned Linux/UNIX OS-i tootjad on lahkelt valmistanud 4.10.0 binaarpaketid mõnele oma distributsiooni versioonile, mõnel juhul on sama teinud kogukonna vabatahtlikud.
Pakettide asukohad. Praegu saadaolevate binaarpakettide nimekirja, millest KDE väljalaskemeeskond on teadlik, näeb vastaval 4.10 infoleheküljel.

Täieliku 4.10.0 lähtekoodi võib vabalt alla laadida siit. Juhiseid KDE tarkvarakomplekti 4.10.0 kompileerimiseks ja paigaldamiseks leiab samuti 4.10.0 infoleheküljelt.

Nõuded süsteemile

Võimaldamaks ära kasutada väljalasete täit võimsust, soovitame tungivalt pruukida Qt uusimat versiooni, milleks praegu on 4.8.4. See on hädavajalik stabiilsuse kindlustamiseks, sest mõnedki KDE tarkvara parandused toetuvad tegelikult aluseks olevale Qt raamistikule.
KDE tarkvara kõigi võimaluste täielikuks ärakasutamiseks soovitame kasutada ka uusimaid süsteemile mõeldud graafikadraivereid, mis võivad tunduvalt parandada süsteemi kasutamist nii funktsioonide mõttes kui ka eriti üldise jõudluse mõttes.

Täna ilmusid veel:

KDE rakendused 4.10 KDE rakendused: hõlpsamad kasutada, parema jõudlusega ja viivad lausa Marsile

KDE rakendustes on eriti tuntavaid täiendusi saanud Kate, KMail ja Konsool. KDE õpirakendustes on põhjalikult muudetud KTouchi, aga muutusi on teisigi. KDE mängud pakuvad uut mängu Picmi ning mitmeid mängimist parandamist täiustusi.

KDE arendusplatvorm 4.10 KDE platvorm 4.10 viib rohkem API-sid üle Qt Quickile

Käesolev väljalase muudab veel lihtsamaks arendada KDE-d Plasma tarkvaraarenduse tööriistakomplektiga (SDK), kirjutada Plasma vidinaid ja vidinakogusid Qt märkekeeles (QML). Samuti võib märkida muudatusi teegis libKDEGames ja uusi skriptimisvõimalusi aknahalduris KWin.

Teave KDE kohta

KDE kujutab endast rahvusvahelist tehnoloogiameeskonda, kes loob vaba ja avatud lähtekoodiga tarkvara kasutamiseks nii lauaarvutites kui ka mobiilsetes seadmetes. KDE toodete hulka kuuluvad kaasaegne töökeskkond Linuxi ja UNIXi platvormile, täielikud kontoritöö ja grupitöö komplektid ning sajad rakendused ja programmid, sealhulgas interneti- ja veebi-, multimeedia-, meelelahutus-, õpi-, graafika- ja tarkvara arendamise rakendused. KDE tarkvara on tõlgitud enam kui 60 keelde ning selle loomisel on peetud silmas kasutamise lihtsust ja tänapäeva hõlbustusnõudeid. KDE rakendused töötavad raskusteta nii Linuxi, BSD, Solarise, Windowsi kui ka Mac OS X süsteemides.


Kaubamärkidest. KDE® ja K Desktop Environment® logo on KDE e.V. registreeritud kaubamärgid. Linux on Linus Torvaldsi registreeritud kaubamärk. UNIX on The Open Groupi registreeritud kaubamärk Ameerika Ühendriikides ja teistes riikides. Kõik teised selles teadaandes märgitud kaubamärgid ja autoriõigused kuuluvad vastavalt nende omanikele.


Kontaktisikud

Aafrika
AJ Venter
Unit 7B Beauvallon Village
13 Sandown Road
West Beach
Cape Town
7441
South-Africa
Telefon: +27 83 455 9978
info-africa@kde.org
Aasia
Pradeepto Bhattacharya
A-4 Sonal Coop. Hsg. Society
Plot-4, Sector-3,
New Panvel,
Maharashtra.
India 410206
Telefon : +91-9821033168
info-asia@kde.org
Euroopa
Sebastian Kügler
Meloenstraat 17
6543 ZE Nijmegen
The Netherlands
Telefon: +31-6-48370928
info-europe@kde.org
Põhja-Ameerika
Jeff Mitchell
21 Kinross Rd. #2
Brighton, MA 02135
U.S.A
Telefon: +1 (762) 233-4KDE (4533)
info-northamerica@kde.org
Okeaania
Hamish Rodda
11 Eucalyptus Road
Eltham VIC 3095
Australia
Telefon: (+61)402 346684
info-oceania@kde.org
Lõuna-Ameerika
Helio Chissini de Castro
R. Júlio Dias 614, apto 301
Florianópolis, SC 88080-060
Brazil
Telefon: +55(48)8806-0858
info-southamerica@kde.org

Global navigation links